1st Australian Rogaining Championships
12/13 May 1979
“Granite”, Tallarook, Victoria

Organisers: Neil Phillips, Christine Arnold

Place Team Score Team Members M W X J V
1 Men 3 1265 David Church, David Rowlands 1        
2 Mix 20 1110 Rob Edmonds, Helen Edmonds, Phil Rumpff     1    
3 Men 22 1100 Keith Anker, Ian Davies 2        
4 Mix 27 1040 Jacqui Rand, Andrew Rothfield, Andrew Walker     2    
5 Men 77 1010 Graham Foley, Mark Foley 3        
6 Men 12 970 Ron Berry, Jon Day 4        
7 Mix 1 970 Cathy Crock, Rod Phillips, Richard Smith     3    
8 Men 29 875 Roger Pech, Rob Webster 5        
9 Men 25 855 Michael and Tony Axtens, Ernie Butler, Wayne Hancock 6        
10 Men 2 855 Evan Fothergill, Durham Prewett 7        
11 Men 47 840 John Clements, Rick Mitchell, Peter Watterson 8        
12 Mix 60 770 Dick Cadroan, Sue Grice, Ron Harris     4    
13 Vet 8 760 Kevin Parkinson, Bryan Scott, Ian Whitford 9       1
14 Men 46 730 Darren Fawkes, John Preston 10        
15 Mix 63 705 Joost Brouwer, Helen Godfrey     5    
16 Mix 9 695 Kerry and Ross Emslie     6    
17 Mix 21 685 John Christie, Sue Hoffmann, Shane McEvery     7    
18 Men 4 660 Fred Barlow, Bryan Coolahan 11        
19 Men 48 660 Arthur Day, Bruce Hargraves 12        
20 Men 31 640 Jeremy Challacombe, Bill Iser, Peter Searle 13        
21 Men 35 640 Tony Baxter, Gary Featherston 14        
22 Men 52 605 Phil Coleman, Lou Monteret, Chris Murphy 15        
23 Mix 44 600 Lyn McNaught, Ron Watts     8    
24 Men 33 550 Nicholas Keks, Peter McLeod, Jonathon Newbury 16        
25 Men 19 540 Phillip Potter, Gary Wallis 17        
26 Sch 26 515 J. Christopherson, M. Hawkins, P. Wu Lu, B. Hellard 18     1  
27 Mix 6 510 Kieran Loughran, Louise Wilson     9    
28 Men 50 505 David Commons, Geoff Elston, Mike Kerr, Shayne Smith 19        
29 Men 30 505 Colin Foote, Robert Parsons, Ken Pascall 20        
30 Men 54 490 Peter Cabena, Robert Crigan 21        
31 Sch 81 475 Andrew Bennett, Vernon Crock 22     2  
32 Men 68 465 Ian Clarke, Peter Turnbull 23        
33 Sch 10 450 Matthew Grant, Noel Jenkinson 24     3  
34 Men 40 440 Jim Adams, John Fitzgerald 25        
35 Mix 67 410 Jandri Hoggins, David Watts     10    
36 Men 13 410 John Bergin, Michael Prowse, Paul Quirk 26        
37 Mix 53 405 Randy Boyce, Ann Winchester     11    
38 Men 79 360 Brian Campbell, David Stavely 27        
39 Mix 71 340 Virginia Mashford, Brian Pridmore, Peter Walsh, John Smelt     12    
40 Men 72 335 Ian Allison, Ken Barker, Jeff Wilson 28        
41 Sct 75 315 Mark Behrens, Mike Connor 29     4  
42 Men 14 310 Greg Excell, Carl Griffiths, Bruce Rankin 30        
43 Men 5 305 Graeme Kentish, Craig McMillan 31        
44 Sch 62 305 John Curtis, Richard Horton, A. McIssac 32     5  
45 Men 17 305 Ralph Hadlow, Alan Hadlow 33        
46 Men 16 305 L. Evans, Mark Speck 34        
47 Wom 55 275 Liz Crock, Paulien de Boer, Cheryl Ferguson, Jane Summers   1      
48 Men 28 275 Terry Doyle, Geoff Howells Jnr., Jon O’Reilly, Peter O’Reilly 35        
49 Mix 34 260 Merryn Dawborn, Andrew Gundlach     13    
50 Mix 56 240 Ian Morris, Janine O’Connor, David Wemyss, Robyn Wemyss     14    
51 Fam 39 230 John Stavely, Marian Stavely     15    
52 Fam 57 230 Brian Cook, Lisa Cook, Sue Rostas     16    
53 Mix 42 220 Mal Duffield, Kathryn Pace, Maree Roosenboom     17    
54 Mix 32 215 Linda Birch, Geoff Sharpe     18    
55 Sch 69 210 Damien Crock, Anthony Hall, Daniel O’Laughlin 36     6  
56 Mix 58 205 Dieter Barkhoff, Ronice Goebel     19    
57 Mix 78 205 Cathy Dugdale, Kaye Ferguson, Paul Mentur, John Regan     20    
58 Wom 8 190 Gill Glass, Julie Lane, Judy Maplestone   2      
59 Mix 36 185 Chris Collett, Craig Homberg, Alison Humphries, Gail Nicoloson     21    
60 Men 70 165 Glen Bailey, Peter White 37        
61 Sct 74 160 Robert Davies, Scott Lindsay, Cameron Mackrill, Dean Oakley, L.Pescud 38     7  
62 Mix 15 155 Michael Carew, Cathy Job, Steven Law, Michael Ryan     22    
63 Men 38 145 Chris Main, Ian Maratos 39        
64 Sct 24 135 Allan Clark, Greg Morris, Jeffrey Woods 40     8  
65 Sct 59 125 Andrew Allen, Ian McComb, Malcolm McComb 41     9  
66 Sct 64 115 Peter Coulthurst, David Hunt, Neil Morris, Craig Pittard 42     10  
67 Sct 65 55 Ron Bange, Jamie Raymond, David Stapleton, Mark Venturin 43     11  
68 Sct 73 35 Glen Chase, Doug and Stuart Mackrill, Stephen McGundley 44     12  
Place Team Score Team Members M W X J V

M = Men, W = Women, X = Mixed, J = Junior, V = Veteran, I = Intervarsity

Novice Section
Note: The novice course included 10 novice-only controls near the Hash House with no value.

Place Team Score Team Members
1 Sch 7 10 cps + 520 points Ian Church, David Thomson
2 Mix 43 10 cps + 110 Ann Patterson, Maria Zuluaga, Emilia Puentedura
3 Wom 37 10 cps + 70 Anthea Cross, Georgina Pask, Lisa Rasmussen, Kate Summers
4 Sct 76 10 cps + 55 Michael Balfour, Graeme Brown, Paul Connor, Mark Ross
5 Mix 11 10 cps + 35 Adrian Fox, Annette Grime, Warwick Grime
6 Wom 51 10 cps + 25 Ingrid Hadin, Fiona Masterton
7 Wom 41 7 cps + 55 Liz Bracher, Rosie Horvath, Claire Speck
8 Sct 23 4 cps + 20 Scott Black, Peter Gillham, Ashley Geode, Peter LeLean

Joomla SEF URLs by Artio